Ogłoszenie o naborze wniosków z z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2025 rok

&imagePreview=1

Informacja dotycząca naboru wniosków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Ogłoszenie o naborze wniosków z rezerwy  Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2025 rok

 
Powiatowy Urząd Pracy w Pińczowie ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie
z Krajowego Funduszu Szkoleniowego środków na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Kwota, którą dysponuje Urząd w 2025 roku wynosi: 46 788,00 zł.

Celem utworzenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące zagrożone utratą pracy  z powodu posiadania kompetencji  nieadekwatnych do wymagań pracodawcy i  dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, a  nabywane kompetencje muszą być bezpośrednio powiązane z zakresem zadań zawodowych/obowiązków na danym stanowisku, pracy.

 

Wnioski przyjmowane będą w terminie od  05.08.2025 r. do 06.08.2025 r.:

 

  1. w formie papierowej:

w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy, ul. Złota 7, 28-400 Pińczów

(sekretariat w godzinach 07.15.-15.15)  lub

  1. drogą elektroniczną:

-poprzez platformę ePUAP2 (pismo ogólne do podmiotu publicznego) wraz z wnioskiem i załącznikami lub-poprzez usługę elektroniczną publicznych służb zatrudnienia: TUTAJ, Do ww. wniosku należy załączyć pobrane ze strony internetowej PUP załączniki w formie pliku pdf dostępne pod adresem: http://pinczow.praca.gov.pl/ w zakładce:  Urząd - Dokumenty do pobrania – Pracodawcy i przedsiębiorcy.

Wniosek powinien być podpisany przez osobę uprawnioną, zgodnie z informacją
w dokumentach rejestrowych firmy lub osobę posiadającą upoważnienie. W przypadku, gdy wniosek będzie przygotowywany przez reprezentanta posiadającego odpowiednie pełnomocnictwo (do składania oświadczenia woli w imieniu pracodawcy) lub wskazanego w dokumentach rejestrowych firmy istnieje możliwość przygotowania i wysłania takiego wniosku tylko w sytuacji gdy ww. osoba jest wskazana na koncie organizacji (praca.gov.pl) jako reprezentant organizacji. Wnioski złożone w wersji elektronicznej muszą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu  z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub potwierdzone profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

 
Wnioski złożone w inny sposób (np. drogą mailową) oraz poza ww. terminem i godziną naboru pozostawia się bez rozpatrzenia!!!

 Za datę złożenia wniosku uznaje się faktyczny termin wpłynięcia wniosku do Urzędu.
 
Rozpatrzeniu podlegają wyłącznie wnioski złożone na druku urzędowym PUP w Pińczowie obowiązującym w 2025 r., prawidłowo wypełnione oraz zawierające wszystkie wskazane w nim załączniki lub wnioski zamieszczone na stronie www.praca.gov.pl. wraz z załącznikami pobranymi ze strony internetowej PUP.

Urząd Pracy nie ponosi odpowiedzialności za awarię portalu praca.gov.pl, niewłaściwie przesłane lub uszkodzone pliki.

Wniosek złożony w formie papierowej musi być opatrzony podpisem złożonym na wniosku oraz wszystkich załącznikach przez osobę umocowaną do reprezentowania pracodawcy.

Pracodawca w terminie naboru składa wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy
w Pińczowie właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności (zgodnie z dokumentem rejestrowym lub innym dokumentem wynikającym z odrębnych przepisów). Wniosek pracodawcy, którego siedziba i miejsce prowadzenia działalności znajduje się poza terenem powiatem pińczowskim  pozostanie bez rozpatrzenia

  1. Wnioski złożone poza wskazanym terminem pozostaną bez rozpatrzenia.

  2. Środki będą przyznawane zgodnie z obowiązującymi zasadami przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 roku.

  3. Wszystkie zaplanowane we wniosku działania  muszą się rozpocząć i być sfinansowane w roku bieżącym.

  4. Wnioski wraz załącznikami złożone w wymaganym terminie rozpatruje się w ciągu 30 dni.

  5. Odmowa przyznania środków nie podlega odwołaniu.

  6. Umowa o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników 
    i pracodawcy może zostać zawarta tylko na działania, które jeszcze się nie rozpoczęły, dlatego też Urząd wymaga, aby przewidywany termin rozpoczęcia danego działania w ramach kształcenia ustawicznego przypadał nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia zakończenia naboru wniosków. 

 
Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS w roku 2025 tj.

10) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.

11) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

12) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.

13) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.


Priorytet 10- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.

W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 50 roku życia.

Decyduje wiek osoby, która skorzysta z wybranej formy kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.

W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia wskazanych we wniosku kwalifikacji/umiejętności.

Priorytet 11 -  Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności

Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. złożyć oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia przez osoby wskazane do objęcia kształceniem.

W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia konkretnych  umiejętności i kwalifikacji.

Priorytet 12 - Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.

Ze wsparcia w ramach tego priorytetu mogą skorzystać osoby, które nie mają świadectwa dojrzałości, w tym nie ukończyły szkoły na jakimkolwiek poziomie.

Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu, powinien udowodnić, że pracownik kierowany na wnioskowaną formę kształcenia ustawicznego spełnia kryteria dostępu tj. złożyć oświadczeni, iż osoby wskazane we wniosku posiadają niski poziom wykształcenia. 

W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia konkretnych  umiejętności i kwalifikacji.

Priorytet 13 - Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach /branżach, które powiatowe urzędy pracy określają na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.

 
Przy zastosowaniu tego priorytetu Urząd będzie brał pod uwagę
Strategię Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ 

https://www.swietokrzyskie.pro/file/2021/04/SRWS_2030_ZALACZNIK-DO-UCHWALY-SEJMIKU.pdf.

Kluczowymi branżami dla powiatu pińczowskiego, wymagającymi szczególnego wsparcia wynikającego z w/w  strategii  są:

branża turystyczna, kulturalna, opieka zdrowotna, budownictwo, obszary z zakresu transportu publicznego,

Wsparcie w ramach priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni
w firmach z szeroko rozumianej branży turystycznej, opieki zdrowotnej, budownictwie, ośrodkach kultury oraz transporcie publicznym.

Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2025 roku) odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia/podniesienie kompetencji pracowników, w tym poprzez wykazanie bezpośredniego związku wskazanej formy kształcenia z daną z branżą.


 

Przy rozpatrywaniu wniosku Starosta uwzględnia:

1) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS rezerwy  na dany rok;

2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy; wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie;

 3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS         
 w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku (
wymagane jest porównanie minimum trzech ofert, spośród których należy wybrać jedną ofertę) ;

4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;

5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;

7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 
Uwaga: Nabory wniosków będą powtarzane do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel, a o ich kolejnych terminach będziemy informować  za pośrednictwem strony internetowej.
_________________________________________________________________________
Wymagane dokumenty znajdują się w załacznikach poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu